Klausimai/atsakymai

Titulinis Klausimai/atsakymai
Turite klausimų? Neradote atsakymo į juos žemiau?
Užduokite savo klausimą

Kodėl nereikia žiūrėti gyvatei į akis?

Atšilus orams į vaistines, ligonines dažnai kreipiasi žmonės, kuriems įkirto gyvatė. Lietuvoje gyvena vienintelė nuodingųjų gyvačių rūšis - paprastoji angis. Tačiau ir ji nėra labai pavojinga. Be priežasties gyvatė dažniausiai nepuola. Ji žmogui paprastai kerta gindamasi. Pastebėjus gyvatę, nepatartina daryti staigių judesių ar mosuoti lazda. Geriau ramiai pasitraukti į šalį arba laukti, kol ji pati atsitrauks. Įkandus angiai reikia kuo mažiau judėti, kad organizme neišsivaikščiotų nuodai. Jei yra galimybė, žaizdą patartina nuplauti ir uždėti šaltą kompresą. Suteikus pirmąją pagalbą gyvatės įgeltam žmogui, būtina kuo skubiau jį gabenti į artimiausią gydymo įstaigą. 

Vaistininkė Jūratė Š. 

Kuo pavojingos saulės vonios?

Dėl žemės atmosferos pokyčių kasmet didėja saulės radiacija, todėl saulės spinduliai tampa vis pavojingesni ir nerti į saulės vonias reikėtų atsargiai. Odai kenkia ne tik ilgalaikis kepinimasis saulėje, bet ir intensyvus nudegimas pabuvus vienąkart, tam deramai nepasiruošus. Tuomet oda parausta, patinsta, prisilietus ji skausminga. Kartais pašiurpsta visas kūnas, krečia drebulys. Jeigu jus pykina, netekote sąmonės ar stipriai skauda galvą, gal jūs patyrėte saulės smūgį. Tuomet kreipkitės į gydytoją.

Iš liaudiškų priemonių veiksmingas gali būti rūgpienis ar kefyras, tepamas ant odos nestipriai nudegus saulėje. Kitais atvejais naudokite žaizdoms ir nudegimams skirtas priemones, mažinančias skausmą, saugančias žaizdą nuo bakterijų ir skatinančias odos gijimo procesus.

Vaistininkė Jūratė Š. 

Ką daryti jei pūsles „pritrynė“ saulė?

Jei nudegus saulėje susidarė pūslės, apsaugokite jas steriliu, kvėpuojančiu  tvarsčiu. Jei pūsles netyčia pradūrėte, nuplaukite jas muiluotu vandeniu, patepkite antiseptiniu tepalu, užriškite steriliu tvarsčiu. Jokiu būdu nedėkite ant nudegusios odos ledo, netepkite vazelinu, aliejumi ar sviestu (tai lėtina žaizdų gijimą) nenaudokite jodo, alkoholio ar vandenilio peroksido turinčų tirpalų ir nepradurkite susidariusių pūslių. Gerkite daug negazuotų gėrimų, sulčių, arbatų. Vaistinėse galite įsigyti specialių šaldomųjų purškiklių ar vaistų nuo skausmo. Jei nudegimas sunkus (apima didesnį plotą), o skausmas stiprus, būtinai kreipkitės į gydytoją. 

Vaistininkė Jūratė Š. 

Kodėl saulės vengti turi ne tik vampyrai?

Odos nudegimai saulėje yra ultravioletinių spindulių poveikio pasekmė, tačiau tik nedidelė jų dalis yra iš tiesų pavojinga. Tai yra taip vadinamas UV- B spinduliavimas, kuriam veikiant odą, pažeidžiami keratinocitai, esantys epidermyje, todėl odoje prasideda uždegiminė reakcija, išprovokuota uždegimo sukėlėjų. Į padidintos rizikos grupę nudegti saulėje patenka asmenys, kurių oda blyški ir labai balta. Taipogi verta paminėti, kad naujagimiai ir maži vaikai yra labai jautrūs kaitriems saulės spinduliams, todėl nudegimo tikimybė jiems yra didelė. 

Vaistininkė Jūratė Š. 

Kodėl tik fakyrai gali laikyti ugnį rankose?

...nes žmogaus oda jautriai reaguoja į karštį bei šaltį. Jei tikėtume statistika, dažniausiai nusideginama karštu skysčiu (vandeniu, arbata, kava, sriuba), liepsna, prisilietus prie įkaitinto daikto, rečiau – garais ar cheminėmis medžiagomis. Visais atvejais, kai yra nudeginama oda, pažeistą vietą pirmiausia reikia atšaldyti ir odą nuraminti. Pirmoji pagalba nusideginus, neatsižvelgiant į nudegimo rūšį (orkaitė ar karšti garai), visuomet yra tokia pati – šaltas vanduo. Nudegusią vietą reikia pakišti po šaltu tekančiu vandeniu ir palaikyti maždaug 20 min. Nudegusi žaizda nėra sumuštinis ir nereikia jos tepti aliejumi ar sviestu – nuo to gijimas nepagerės ir skausmas nesumažės. 

Vaistininkė Jūratė Š.

Kodėl be vandens žmogus gali išgyventi tik tris paras?

Kai pakyla oro temperatūra, būtina gerti daug vandens, nes gausiai prakaituojant netenkama daug skysčių, druskų, todėl gali sutrikti širdies ir kitų organų veikla, varginti mėšlungis. Derėtų gerti natūralius mineralinius negazuotus vandenis ir maisto papildus su mineralais elektrolitų  pusiausvyrai palaikyti. Organizmui per parą reikia 2 litrų skysčių, tačiau karštą vasaros dieną vandens poreikis gali padidėti net iki 5 litrų. Pavyzdžiui, aktyvus poilsis gamtoje - važinėjant dviračiu karštą vasaros dieną vandens poreikis gali išaugti net iki 6 litrų. Dirbant sunkų fizinį darbą - net iki 7 litrų skysčių. Pagrindinis dalykas - gerti labai daug skysčių, o troškulys yra signalas, kad reikia gerti.

Vaistininkė Jūratė Š.

Kodėl vasarą teisingas šis posakis - pusryčius suvalgyk pats, vakarienę... irgi?

Jeigu šaltuoju metų laiku pusryčių racione turėtų vyrauti angliavandeniai, suteikiantys organizmui energijos, per karščius tokį maistą reikėtų valgyti per pietus. Daržovių ir vaisių salotos, grikiai arba ryžiai, bulvės ir neriebios sriubos - visa tai galima valgyti per pietus karštą dieną. Šiuose produktuose esantys angliavandeniai lengvai pasisavinami, be to, jiems pašalinti iš organizmo nereikia daug skysčių, kas itin svarbu per karščius. Mėsos ir žuvies patiekalus geriau valgyti per vakarienę arba pusryčius. 

Vaistininkė Jūratė Š. 

Kaip kirsti kalorijoms per karščius?

Yra paskaičiuota, kad karštomis dienomis energijos poreikis sumažėja 5 proc., o tai reiškia, kad mūsų organizmui reikalingas mažiau kaloringas maistas. Per karščius vertėtų atsisakyti rūkytos mėsos, saldumynų, miltinių patiekalų ir riebių padažų. Jeigu saulė kepina, mūsų meniu turėtų atsirasti kuo daugiau daržovių, uogų, vaisių bei liesų pieno produktų. Tiesa, tai nereiškia, kad racione visiškai neturi likti riebalų. 

Vaistininkė Jūratė Š. 

Kodėl į iškylą gamtoje nereikia imti totoriško žlėgtainio?

...nes karštuoju metų laiku padidėja rizika apsinuodyti maistu. Kad vasaros poilsis gamtoje ar namie būtų malonus, svarbiausia laikytis bent dviejų taisyklių: švariai plauti rankas ir tinkamai termiškai apdoroti produktus, ypač mėsą. Per karščius griežtai nepatariama į gamtą vežtis žalios mėsos bei vištienos, faršo, žuvies. Nerekomenduotini ir kiaušiniai, net virti, nes tai sunkiai virškinamas produktas. Jei neturite šaltkrepšio, neverta rinktis ir virtų dešrelių bei dešrų. Dera atsisakyti visų desertų - tortų, pyragaičių, pyragėlių su kremais, įdarais, ledų, juk yra ir kitokių puikių pyragų, ragaišių, šakočių, labai tinka džiovinti vaisiai, uogos, riešutai.

Vaistininkė Jūratė Š. 

Kaip gerti TARDTFERON? Ar reikia susmulkinti tabletę?Geriant po valgio, nuryjant, jaučiu skrandžio negalavimus, stipriai laisvina vidurius. Vieną kartą išvėmiau nesuvirškintą tabletę.

Vaistą Tardyferon 80mg N30tab. rekomenduojama gerti 1-2 valandas prieš valgį, nes tada geležį geriau įsisavina organizmas, jei skrandį dirgina labai stipriai, gerkite tabletes 30 minučių po valgio, tabletės nesmulkinkite, nes ji yra dengta specialiu apvalkalu, kuris ir turi apsaugoti Jūsų skrandį nuo dirginimo. Vidurius laisvina tabletėje esantis ricinų aliejus, kadangi priešingu atveju geležies preparatai labai dažnai sukelia vidurių užkietėjimą. Šiuo atveju jums pagalbinė medžiaga sukelia atvirkštinį poveikį – viduriavimą. Viduriavimas neturėtų būti intensyvus, tad daryti nieko nereikėtų. Jeigu vis dėl to viduriavimas yra intensyvus, t.y., tuštinatės 2-3 kartus dažniau nei įprastai, pasitarkite su vaistininku, kaip šią problemą geriau išspręsti. 

Vaistininkė Justina S.