Klausimai/atsakymai

Titulinis Klausimai/atsakymai
Turite klausimų? Neradote atsakymo į juos žemiau?
Užduokite savo klausimą

Kodėl saulės vengti turi ne tik vampyrai?

Odos nudegimai saulėje yra ultravioletinių spindulių poveikio pasekmė, tačiau tik nedidelė jų dalis yra iš tiesų pavojinga. Tai yra taip vadinamas UV- B spinduliavimas, kuriam veikiant odą, pažeidžiami keratinocitai, esantys epidermyje, todėl odoje prasideda uždegiminė reakcija, išprovokuota uždegimo sukėlėjų. Į padidintos rizikos grupę nudegti saulėje patenka asmenys, kurių oda blyški ir labai balta. Taipogi verta paminėti, kad naujagimiai ir maži vaikai yra labai jautrūs kaitriems saulės spinduliams, todėl nudegimo tikimybė jiems yra didelė. 

Vaistininkė Jūratė Š. 

Kodėl tik fakyrai gali laikyti ugnį rankose?

...nes žmogaus oda jautriai reaguoja į karštį bei šaltį. Jei tikėtume statistika, dažniausiai nusideginama karštu skysčiu (vandeniu, arbata, kava, sriuba), liepsna, prisilietus prie įkaitinto daikto, rečiau – garais ar cheminėmis medžiagomis. Visais atvejais, kai yra nudeginama oda, pažeistą vietą pirmiausia reikia atšaldyti ir odą nuraminti. Pirmoji pagalba nusideginus, neatsižvelgiant į nudegimo rūšį (orkaitė ar karšti garai), visuomet yra tokia pati – šaltas vanduo. Nudegusią vietą reikia pakišti po šaltu tekančiu vandeniu ir palaikyti maždaug 20 min. Nudegusi žaizda nėra sumuštinis ir nereikia jos tepti aliejumi ar sviestu – nuo to gijimas nepagerės ir skausmas nesumažės. 

Vaistininkė Jūratė Š.

Kodėl be vandens žmogus gali išgyventi tik tris paras?

Kai pakyla oro temperatūra, būtina gerti daug vandens, nes gausiai prakaituojant netenkama daug skysčių, druskų, todėl gali sutrikti širdies ir kitų organų veikla, varginti mėšlungis. Derėtų gerti natūralius mineralinius negazuotus vandenis ir maisto papildus su mineralais elektrolitų  pusiausvyrai palaikyti. Organizmui per parą reikia 2 litrų skysčių, tačiau karštą vasaros dieną vandens poreikis gali padidėti net iki 5 litrų. Pavyzdžiui, aktyvus poilsis gamtoje - važinėjant dviračiu karštą vasaros dieną vandens poreikis gali išaugti net iki 6 litrų. Dirbant sunkų fizinį darbą - net iki 7 litrų skysčių. Pagrindinis dalykas - gerti labai daug skysčių, o troškulys yra signalas, kad reikia gerti.

Vaistininkė Jūratė Š.

Kodėl vasarą teisingas šis posakis - pusryčius suvalgyk pats, vakarienę... irgi?

Jeigu šaltuoju metų laiku pusryčių racione turėtų vyrauti angliavandeniai, suteikiantys organizmui energijos, per karščius tokį maistą reikėtų valgyti per pietus. Daržovių ir vaisių salotos, grikiai arba ryžiai, bulvės ir neriebios sriubos - visa tai galima valgyti per pietus karštą dieną. Šiuose produktuose esantys angliavandeniai lengvai pasisavinami, be to, jiems pašalinti iš organizmo nereikia daug skysčių, kas itin svarbu per karščius. Mėsos ir žuvies patiekalus geriau valgyti per vakarienę arba pusryčius. 

Vaistininkė Jūratė Š. 

Kaip kirsti kalorijoms per karščius?

Yra paskaičiuota, kad karštomis dienomis energijos poreikis sumažėja 5 proc., o tai reiškia, kad mūsų organizmui reikalingas mažiau kaloringas maistas. Per karščius vertėtų atsisakyti rūkytos mėsos, saldumynų, miltinių patiekalų ir riebių padažų. Jeigu saulė kepina, mūsų meniu turėtų atsirasti kuo daugiau daržovių, uogų, vaisių bei liesų pieno produktų. Tiesa, tai nereiškia, kad racione visiškai neturi likti riebalų. 

Vaistininkė Jūratė Š. 

Kodėl į iškylą gamtoje nereikia imti totoriško žlėgtainio?

...nes karštuoju metų laiku padidėja rizika apsinuodyti maistu. Kad vasaros poilsis gamtoje ar namie būtų malonus, svarbiausia laikytis bent dviejų taisyklių: švariai plauti rankas ir tinkamai termiškai apdoroti produktus, ypač mėsą. Per karščius griežtai nepatariama į gamtą vežtis žalios mėsos bei vištienos, faršo, žuvies. Nerekomenduotini ir kiaušiniai, net virti, nes tai sunkiai virškinamas produktas. Jei neturite šaltkrepšio, neverta rinktis ir virtų dešrelių bei dešrų. Dera atsisakyti visų desertų - tortų, pyragaičių, pyragėlių su kremais, įdarais, ledų, juk yra ir kitokių puikių pyragų, ragaišių, šakočių, labai tinka džiovinti vaisiai, uogos, riešutai.

Vaistininkė Jūratė Š. 

Kaip gerti TARDTFERON? Ar reikia susmulkinti tabletę?Geriant po valgio, nuryjant, jaučiu skrandžio negalavimus, stipriai laisvina vidurius. Vieną kartą išvėmiau nesuvirškintą tabletę.

Vaistą Tardyferon 80mg N30tab. rekomenduojama gerti 1-2 valandas prieš valgį, nes tada geležį geriau įsisavina organizmas, jei skrandį dirgina labai stipriai, gerkite tabletes 30 minučių po valgio, tabletės nesmulkinkite, nes ji yra dengta specialiu apvalkalu, kuris ir turi apsaugoti Jūsų skrandį nuo dirginimo. Vidurius laisvina tabletėje esantis ricinų aliejus, kadangi priešingu atveju geležies preparatai labai dažnai sukelia vidurių užkietėjimą. Šiuo atveju jums pagalbinė medžiaga sukelia atvirkštinį poveikį – viduriavimą. Viduriavimas neturėtų būti intensyvus, tad daryti nieko nereikėtų. Jeigu vis dėl to viduriavimas yra intensyvus, t.y., tuštinatės 2-3 kartus dažniau nei įprastai, pasitarkite su vaistininku, kaip šią problemą geriau išspręsti. 

Vaistininkė Justina S. 

Sergu plaučių emfizema. Naudoju inhaliatorius. Gal galėčiau plaučiams palengvinti profilaktiškai vartoti kokių nors maisto papildų ar arbatų?

Jums naudinga papildyti savo mitybos racioną medžiagomis, stiprinančiomis imuninę sistemą (pvz., vitaminu C), antioksidantais (vitaminas A, E, selenas, Q10), medžiagomis, mažinančiomis uždegiminius procesus (pvz., žuvų taukai). Arbatas rinktis tokias, kurios gerina atsikosėjimą. Žiemos metu pagalvoti apie skiepus nuo gripo. 

Vaistininkė Martyna A. 

Geriu Diane35 kontraceptines tabletes. Labai išsausėjo oda, ant veido atsirado išsausėjusios dėmės, jokie kremai nepadeda. Noriu šias kontraceptines tabletes pakeisti į Lindynette 25. Ar padariusi po Diane35 7 dienų pertrauką galiu pradėti gerti Lindynette 25?

Tokių vaistų Lindynette 25 nėra. Yra Lindynette 20 arba Lindynette 30 (bent jau Lietuvoje). Teoriškai, padarius 7 dienų pertrauką po Diane-35, galima pradėti naudoti kitas kontraceptines tabletes – papildomų apsaugos priemonių naudoti nereikia. Rekomenduoju pasitarti su savo ginekologu dėl jums tinkamiausių kontraceptinių tablečių pasirinkimo. Dėl odos problemų pasitarkite su gydytoju dermatologu. 

Vaistininkė Indrė Č. 

Ko trūksta organizmui, jei traukia mėšlungis ir dar labai trūkčioja akies vokas? Gėriau magnio, bet vistiek trūkčioja.

Akies trūkčiojimas vadinamas tiku. Vokas gali trūkčioti dėl akies raumenų spazmų. Taip pat tikas gali atsirasti ir dėl pervargimo, nervinės įtampos ar piktnaudžiavimo tam tikrais maisto produktais, tokiais kaip, kava, arbata. Kartais jis gali prasidėti ilgai ir intensyviai žiūrint ar skaitant be akinių, kai jie yra reikalingi. Akies vokų trūkčiojimą gali skatinti ir ilgas žiūrėjimas į komputerio monitorių. Pradžioje gali kilti nemalonių pojūčių (pvz., akių ašarojimas, perštėjimas ar paraudimas), o vėliau ir pasireikšti akių tikas. Taip pat akių vokų trūkčiojimą gali sukelti magnio, kalcio, vario bei B grupės vitaminų trūkumas organizme. Tad kviesčiau Jus užsukti į artimiausią vaistinę „Camelia“, kad Jums profesionalus „Camelia“ vaistininkas patartų bei parinktų Jūsų poreikius atitinkančių preparatų. Ir taip pat patarimas laikytis darbo poilsio režimo, kad Jūsų akys pailsėtų ir nebevargintų akių tikas. 

Vaistininkė Živilė B.