Klausimai/atsakymai

Titulinis Klausimai/atsakymai
Turite klausimų? Neradote atsakymo į juos žemiau?
Užduokite savo klausimą

Ar Lietuvoje parduodamas vaistas DIOSMINEX? Kuo jis skiriasi nuo DETRALEXO?

Lietuvoje preparato DIOSMINEX įsigyti nėra galimybės. DETRALEX yra vaistas vartojamas kojų venų nepakankamumo ir paūmėjusio hemorojaus simptomams lengvinti.

 

Profesionali "Camelia" vaistininkė Evelina B. 

Sportuodama patyriau achilo sausgyslės traumą (patempimas, uždegimas), nešioju įtvarą. Patarkite, kokie vitaminai paskatintų gijimą.

Reikėtų pavartoti maisto papildų, turinčių sudėtyje omega-3, gama linolinės rūgšties, gliukozamino, chondroitino, vitamino C. Tyrimais nustatyta, kad omega-3 rūgštys mažina uždegimą, skatindamos uždegimą slopinančių ląstelių gamybą bei pasižymi antiautoimuninėmis savybėmis. Gliukozaminas reikalingas sąnario sutepimo tepalo gamybai, mažina skausmą, patinimą. Chondroitinas slopina laisvuosius radikalus, kurie ardo kremzlę ir kolageną. Vitaminas C reikalingas kolageno gamybai ir sustiprina jungiamąjį audinį. Išoriškai galima patepti priešuždegiminiais tepalais arba tepalais, į kurių sudėtį įeina kaulažolė, arnika.

 

Profesionali "Camelia" vaistininkė Evelina B. 

Jau keleta metų pučia pilvą. Gėriau ivairius priobiotikus, vaistų virškinimui gerinti, Verdin, tačiau niekas nepadeda. Pilvą pučia kiekvieną dieną, po pietų. Ką daryti? Ačiū.

Detalesnis situacijos aprašymas: Maista renkuosi  kokybišką, derinu jį, tačiau vis tiek niekas negelbeja. Tyrė skrandį, atliko kolonoskopiją,  vidaus organų echoskopiją,  žiūrėjo ginekologas, bet nieko nerado.  Jaušiuosi labai blogai, nebežinau ką daryti ir kur kreiptis. Šiuo metu vartoju preparatus Dida, bet ir jis negelbėja.

Vaistininko atsakymas: Galbūt Jus vargina dirgliosios žarnos sindromas, tačiau dėl diagnozės Jūs turite koksultuotis su gydytoju. Šis sindromas gali būti susijęs su patiriamu psichologiniu stresu, gyvenimo pokyčiais. Rekomenduočiau pabandyti mažinti angliavandenių kiekį maiste, valgyti neskubant. Dėl simptominio gydymo kreipkitės į savo vaistininką.

Profesionali "Camelia" vaistininkė Loreta V.

Kokiu paros metu naudoti pirštų plėtiklį? Ar ištisai, ar tik dieną vaikštant, ar tik naktį?

Tikriausiai kalbate apie plėtiklį, dedamą tarp dviejų pirštų, kadangi jie naudojami dažniausiai. Tarp dviejų pirštų dedami plėtikliai palengvina ar sumažina skausmą, panaikina trintį tarp dviejų pirštų. Naudojima dienos metu, kada koja gauna krūvį, ir dėl to susidaro sapudimas ar trintis. Rekomenduojama kaip priemonė reabilitacijai po Hallux Valgus operacijų. Dėl išsamesnės informacijos prašome kreiptis į profesionalų „Camelia“ vaistininką Jums artimiausioje vaistinėje „Camelia“.

 

Profesionalus „Camelia“ vaistininkas Dainius V. 

Nuo kiek metų tikrinamas cholesterolio kiekis, ar galima iš karto nuėjus pasitikrinti? Ar man galėtų būti cholesterolio padidėjimas? Ūgis 1,70, sveriu 55kg, kokie būna padidėjusio cholesterolio simptomai?

Cholesterolio kiekis iš piršto matuojamas iš karto nuėjus pasitikrinti, tik turite būti nevalgiusi apie 2 val. Kiekvienam vyresniam nei 20 m. patariama atlikti lipidogramą, o sulaukus 30 m., turint viršsvorį, valgant riebų maistą ar giminėje esant sergančiujų kraujotakos ligomis rekomenduojama kasmet išsitirti. Svarbu laiku pašalinti ir koreguoti rizikos veiksnius: normalizuoti kraujospūdį, palaikyti normalų kūno svorį, nerūkyti, sveikai maitintis, būti fiziškai aktyviems, stengtis nepasiduoti blogoms emocijoms, stresui. Kadangi viso cholesterolio į organizmą patenka su maistu, labai svarbu yra tai, kaip žmogus maitinasi.
Rekomenduočiau nuvykti pas savo šeimos gydytoją, kuris atliks išsamius tyrimus dėl jūsų negalavimų.

Profesionali „Camelia“ vaistininkė Irena G. 

Dirbu fizinį stovimą darbą, kojas labai skauda, pradėjau vartoti Magnesium ir gėriau mėnesį. Skausmas dingo. Labai prakaituoju, jau dvi dienos kaip nevartoju Magnesium, vėl jaučiu skausmą kojose, neįmanoma užmigti, traukia labai. Ar dar turiu pagerti magnio?

Būtų aiškiau, jeigu būtumėte tiksliai nurodžiusi, kokį konkrečiai magnio preparatą gėrėte ir kokiomis dozėmis bei kiek kartų per dieną jį gėrėte. Tačiau, kaip minėjote, vėl pasikartojantys mėšlungio simptomai, ir tai, kad dirbate fizinį darbą bei prakaituojate dažnai - rodo, kad jūsų organizme vis dar trūksta magnio.

Magnio preparatai gali būti vartojami po 1-2 tab. 2-3 kartus per dieną. Taip pat jis gali būti miltelių pavidalu, kurie gali būti vartojami po 1 pakelį per dieną. Jeigu viduriai linkę užkietėti, magnio preparatus rekomenduojama gerti ryte nevalgius, jeigu linkę suskystėti, tokiu atveju - valgant ar po valgio. Vartojimo trukmė nuo 6 savaičių iki 3 mėnesių be pertraukos. Labai svarbu laikytis vartojimo režimo, kad organizmas gautų reikiamą kiekį magnio, nes jis nėra kaupiamas. Svarbi ir subalansuota mityba. Magnio šaltinis - kviečių sėlenos arba pilno grūdo duonos gaminiai.

Profesionali „Camelia“ vaistininkė Živilė B. 

Susirgusi šlapimo pūslės uždegimu gėriau Uvamin tabletes 4 kartus per parą. Pastebėjau, kad išslinko labai daug plaukų. Ar tai galėjo lemti šie vaistai?

Kad būtų galima tiksliai nustatyti vartotų vaistų įtaką plaukų slinkimui, reikėtų atsakyti į tokius klausimus: kiek dienų buvo gerti šie vaistai, kiek kapsulių per dieną, ar jie gerto po valgio ar nevalgius. Visi šie atsakymai gali lemti ir plaukų slinkimo priežastį.

Uvamin retard turi būti vartojamas valgio metu ar iškart po jo. Gydymo trukmė sudaro 7-10 dienų pagal gydančio gydytojo nurodymus. Plaukų slinkimą lemti galėjo šie faktoriai:

Jeigu sergate mažakraujyste, cukralige (padidėjęs gliukozės kiekis), esant elektrolitų pusiausvyros sutrikimams, esant susirgimams, kuriuos lydi judesių sutrikimai, vitamino B arba folio rūgšties trūkumui;
jeigu yra kepenų ligos (pvz., hepatitas, gelta, kepenų nekrozė); šiuos vaistus vartoti reikia labai atsargiai sergant šiomis ligomis. Retai, tačiau tikrai gali pasireikšti laikinas plaukų iškritimas.

 

 Profesionali „Camelia“ vaistininkė Jurgita J. 

Ką galėtumėte patarti vartoti nuo rūkymo? Pastoviai nerūkau, gal apie dvi savaites, noriu atprasti. Gal galite parašyti, ar pas Jus vaistinėje galima įsigyti kokių nors priemonių, kokie jų pavadinimai?

Pirmiausia, sveikinu, kad norite mesti rūkyti, nes tai tikrai labai kenkia sveikatai.
Būna fizinė ir psichologinė priklausomybė nuo rūkymo. Vaistinėje mes turime priemonių, kurios skirtos kuomet jau yra priklausomybė nikotinui. Tai būtų pleistrai, kramtoma guma, naujiena – purškalas, tai būtų Nicorette ar Niqvitin priemonės. Iš klausimo ne itin aišku, ar jūs tik pradėjote rūkyti, ar jau rūkote seniau ir tik retkarčiais, ir kiek cigarečių per dieną ar per savaitę surūkote, kur daugiau rūkote: namie, darbe, per vakarėlius. Reikėtų pamąstyti, kodėl pradėjote – ar stresas, ar draugų įtaka, ar tiesiog laiko praleidimas, nes jei rūkote tik dvi savaites, tai neturėtų dar būti fizinė priklausomybė. Reikėtų pastebėti, kas atsitiko ir kas pasikeitė gyvenime, gal reikia kokių nors priemonių nervų sistemai pastiprinti, susitvarkyti maisto, miego, fizinio aktyvumo režimą. Jei jau atsikėlus norisi cigaretės ir surūkote nedaug cigarečių, tuomet siūlau kramtomąją gumą arba purškalą. Ir, žinoma, labai svarbu nusiteikimas ir artimujų bei draugų palaikymas.

 

Profesionali „Camelia“ vaistininkė Martina A. 

Norėjau pasiteirauti, ar Lietuvoje šiai dienai yra kokių vyrams skirtų kontraceptinių tablecių, kurios apsaugotų moterį nuo nėštumo po lytinio akto?

Deja, šiai dienai tokių tablečių, skirtų vyrams, nėra. Yra skirtų tik moterims po nesaugaus lytinio akto Escapele arba Postinor. Jos apsaugo nuo nepageidaujamo nėštumo, bet ne nuo ligų ir vartojamos tikrai tik skubiais atvejais. 

Vaistininkė Martina A. 

Ar tikrai vaistus nuo peršalimo parduoda asmenims tik nuo 18 metų? Koks teisės aktas tai reglamentuoja? Mano 17 m. dukrai nepardavė jokių vaistų peršalimo simptomams palengvinti.

Reglamentuoja bendrieji teisės aktai: Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymas, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2004 m. balandzio 29d. įsakymas Nr.V-292 (nuo 2004 m. gegužės 1d.) (Zin.,2004,Nr.70-2467), 2009 m.birzelio 10 d. įsakymas Nr.V-463 (nuo 2009m. birželio 21d.)( Zin.2009, Nr.73-2984) ir 2012 m. rugpjucio 30d. įsakymas Nr.V-806 (nuo 2012m. ruggsejo 6d.) (Zin.2012, Nr 104-5296). Pagal juos vaikams iki 18 metų draudžiama išduoti (parduoti) vaistų, kuriais piktnaudžiaujant gali išsivystyti priklausomybė ar toksikomanija. Vaistai persalimo simptomams palengvinti gali sąveikauti su kitais vartojamais medikamentais. Farmacijos specialistas turi teisę neparduoti, taciau jis turi nukreipti į gydytoją dėl gydymo.

Vaistininkė Irena G.