Klausimai/atsakymai

Titulinis Klausimai/atsakymai
Turite klausimų? Neradote atsakymo į juos žemiau?
Užduokite savo klausimą

Ką galėtumėte patarti vartoti nuo rūkymo? Pastoviai nerūkau, gal apie dvi savaites, noriu atprasti. Gal galite parašyti, ar pas Jus vaistinėje galima įsigyti kokių nors priemonių, kokie jų pavadinimai?

Pirmiausia, sveikinu, kad norite mesti rūkyti, nes tai tikrai labai kenkia sveikatai.
Būna fizinė ir psichologinė priklausomybė nuo rūkymo. Vaistinėje mes turime priemonių, kurios skirtos kuomet jau yra priklausomybė nikotinui. Tai būtų pleistrai, kramtoma guma, naujiena – purškalas, tai būtų Nicorette ar Niqvitin priemonės. Iš klausimo ne itin aišku, ar jūs tik pradėjote rūkyti, ar jau rūkote seniau ir tik retkarčiais, ir kiek cigarečių per dieną ar per savaitę surūkote, kur daugiau rūkote: namie, darbe, per vakarėlius. Reikėtų pamąstyti, kodėl pradėjote – ar stresas, ar draugų įtaka, ar tiesiog laiko praleidimas, nes jei rūkote tik dvi savaites, tai neturėtų dar būti fizinė priklausomybė. Reikėtų pastebėti, kas atsitiko ir kas pasikeitė gyvenime, gal reikia kokių nors priemonių nervų sistemai pastiprinti, susitvarkyti maisto, miego, fizinio aktyvumo režimą. Jei jau atsikėlus norisi cigaretės ir surūkote nedaug cigarečių, tuomet siūlau kramtomąją gumą arba purškalą. Ir, žinoma, labai svarbu nusiteikimas ir artimujų bei draugų palaikymas.

 

Profesionali „Camelia“ vaistininkė Martina A. 

Norėjau pasiteirauti, ar Lietuvoje šiai dienai yra kokių vyrams skirtų kontraceptinių tablecių, kurios apsaugotų moterį nuo nėštumo po lytinio akto?

Deja, šiai dienai tokių tablečių, skirtų vyrams, nėra. Yra skirtų tik moterims po nesaugaus lytinio akto Escapele arba Postinor. Jos apsaugo nuo nepageidaujamo nėštumo, bet ne nuo ligų ir vartojamos tikrai tik skubiais atvejais. 

Vaistininkė Martina A. 

Ar tikrai vaistus nuo peršalimo parduoda asmenims tik nuo 18 metų? Koks teisės aktas tai reglamentuoja? Mano 17 m. dukrai nepardavė jokių vaistų peršalimo simptomams palengvinti.

Reglamentuoja bendrieji teisės aktai: Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymas, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2004 m. balandzio 29d. įsakymas Nr.V-292 (nuo 2004 m. gegužės 1d.) (Zin.,2004,Nr.70-2467), 2009 m.birzelio 10 d. įsakymas Nr.V-463 (nuo 2009m. birželio 21d.)( Zin.2009, Nr.73-2984) ir 2012 m. rugpjucio 30d. įsakymas Nr.V-806 (nuo 2012m. ruggsejo 6d.) (Zin.2012, Nr 104-5296). Pagal juos vaikams iki 18 metų draudžiama išduoti (parduoti) vaistų, kuriais piktnaudžiaujant gali išsivystyti priklausomybė ar toksikomanija. Vaistai persalimo simptomams palengvinti gali sąveikauti su kitais vartojamais medikamentais. Farmacijos specialistas turi teisę neparduoti, taciau jis turi nukreipti į gydytoją dėl gydymo.

Vaistininkė Irena G. 

Kaip sutramdyti apetitą? Nes KMI jau 38,8.

Apetitą sutramdyti gali padėti preparatas „Sankom“ - tai yra sukramtomi, augalinių skaidulų kubeliai, juos galima dažnai naudoti dienos metu (sukramtyti po kubelį 5-6 kartus, kilus norui užkandžiauti, užsigerti puse stiklinės vandens). Kubeliai užpildo skrandį ir suteikia sotumo jausmą, padeda geriau maistui judėti žarnyne, nekietėja viduriai. Rekomenduotina pasitikrinti sveikatą, išsitirti cukraus ir cholesterolio kiekį kraujyje, skydliaukės veiklą, hormonų pasikeitimus kraujyje.

Vaistininkė Daiva

Ar vaistas Uvamin gali slopinti kontraceptiko Etindros veikimą?

Antibakteriniai vaistai bei antibiotikai gali turėti įtakos kontraceptinių vaistų veikimui, todėl, jei reikia juos vartoti kartu, rekomenduojama papildomai apsaugai naudoti barjerines kontraceptines priemones, pvz., prezervatyvus, dar ir savaitę po to, kai baigiami naudoti antibakteriniai vaistai ar antibiotikai.

Vaistininkė Loreta V.

Ar tinka "Exoderil" kremas, jei ant kojos, blauzdos srityje, yra paraudimas ir niežti. Paraudimo plotas yra gana didelis.

Esant didedesniam, netikėtai atsiradusiam odos pakitimui, šiuo atveju, paraudimui, kuris atsirado pirmą kartą rekomenduoju, visų pirma, kreiptis į gydytoją dermatologą. Norėčiau priminti, kad vizitui galima užsiregistruoti tiesiogiai, nereikia užsirašyti pas šeimos gydytoją.

"Exoderil" kremas yra tinkamas tuo atveju, jeigu uždegimo sukelėjas grybelis. Jeigu jums anksčiau yra buvęs panašaus pobūdžio odos uždegimas ir naudojant kremą jis padėjo, didelė tikimybė, kad padės ir šį kartą. Jeigu toks odos uždegimas yra pirmas, dermatologas vizualiai įvertins odos pažeidimą, jeigu prireiks, paims odos mėginį ir tiksliai nustatys uždegimo priežastį bei paskirs vaistų. Jei vis dėlto nutarsite gydytis pati, patarčiau tepti kremą su arbatmedžio aliejumi ir nepamiršti švelnios prausimosi priemonės be šarmų.

Vaistininkė Žydrūnė M. 

Ar Maria Treben lašeliai geriami su vandeniu nekenkia nėščios moters organizmui?

Nors preparatas yra augalinės kilmės ir be spirito, vis dėlto siūlyčiau pasitarti su gydytoju dėl šio preparato vartojimo nėštumo metu.

Vaistininkė Živilė B. 

Ką daryti? Atsirado nedidelės skausmingos raudonos dėmelės. Kuo gydyti? Bandžiau visokiais aliejukais, nepadeda.

Neaiškus klausimas, kurioje vietoje jus pabėrė. Jeigu pabėrimas ant sėdmenų arba kirkšnyse - galima tepti "Dermilon Paste" tepalu, turinčiu cinko ir kitų medžiagų, jos ramina odą nuo bėrimo, kuris gali atsirasti dėl iššutimo. Dėl tikslesnio gydymo reikėtų pasirodyti odos gydytojui, kad ištirtų, ar tai nėra grybelis.

Vaistininkė Justina S. 

Jau kuris laikas slenka plaukai ir nebežvilga kaip anksčiau, dar vis maitinu vaiką, kuriam yra 14 mėn. Vartoju vitaminus, bet poveikio nepastebėjau nors jau tris mėnesius vartoju. Ką rekomenduotumėte? Mano plaukai yra silpni, sausi ir ploni, kitų plaukų problemų neturiu. Rekomenduokite, kas galėtų šią situaciją pataisyti.

Nėštumo ir gimdymo laikotarpiu keičiasi moters organizmo hormonai, todėl plaukai ima labiau slinkti, sausėti, skilinėti. Naujo plauko augimo ramybės fazė, kol pradeda augti naujas plaukas, gali trukti keletą mėnesių, todėl rekomenduočiau vitaminų vartojimą dar pratęsti.

Jūsų atveju geriau rinktis vitaminus, skirtus maitinančioms mamoms, nes taip gausite subalansuotą vitaminų kiekį, kurių ima trūkti maitinant. Efektui sustiprinti siūlyčiau išsirinkti plaukų augimą stiprinantį losjoną, šampūną nuo plaukų slinkimo. Plaukus reikėtų kuo rečiau džiovinti karštu džiovintuvu, vengti tiesinimo žnyplėmis, dažymo, ilgus plaukus laikyti palaidus, jų nesuveržti gumelėmis. Norint nustatyti, ar Jūsų organizmui netrūksta kokių nos medžiagų konkrečiai, rekomenduojama kreiptis į gydytoją, pasidaryti kraujo tyrimą.

Vaistininkė Loreta V. 

Jau daugiau nei savaitę skauda kelius judant: kai bandau pritūpti ir atsistoti, kai lankstau kojas, ilgai sėdint sulenkus kojas taip pat pradeda mausti. Geriu vitaminą C ir du mėnesius gėriau Omega 3 žuvų taukus Mollers. Mėnesį nesportavau. Darbas sėdimas. Kokia gali būti skausmo priežastis ir kuo gydyti?

Viena iš sąnarių skausmo priežasčių gali būti anksčiau patirta trauma ar buvęs perdidelis krūvis sportuojant. Keletą dienų rekomenduojama pavartoti vaistų nuo uždegimo, sąnarių kremzlių atkuriamuosius procesus skatinanačių preparatų - gliukozamino, chondroitino, kolageno. Pastarųjų vartojimo kursas - keletas mėnesių. Tinkamiausius preparatus Jums išsirinkti padės vaistininkas individualios konsultacijos metu. Pradžioje sąnariams reikia ramybės, šilumos, bet, kai skausmas sumažėja, judėjimo intensyvumas turi didėti. Dėl tikslesnės diagnozės rekomenduojama kreiptis į gydytoją. 

Vaistininkė Loreta V.