Klausimai/atsakymai

Titulinis Klausimai/atsakymai
Turite klausimų? Neradote atsakymo į juos žemiau?
Užduokite savo klausimą

Nuo kiek metų tikrinamas cholesterolio kiekis, ar galima iš karto nuėjus pasitikrinti? Ar man galėtų būti cholesterolio padidėjimas? Ūgis 1,70, sveriu 55kg, kokie būna padidėjusio cholesterolio simptomai?

Cholesterolio kiekis iš piršto matuojamas iš karto nuėjus pasitikrinti, tik turite būti nevalgiusi apie 2 val. Kiekvienam vyresniam nei 20 m. patariama atlikti lipidogramą, o sulaukus 30 m., turint viršsvorį, valgant riebų maistą ar giminėje esant sergančiujų kraujotakos ligomis rekomenduojama kasmet išsitirti. Svarbu laiku pašalinti ir koreguoti rizikos veiksnius: normalizuoti kraujospūdį, palaikyti normalų kūno svorį, nerūkyti, sveikai maitintis, būti fiziškai aktyviems, stengtis nepasiduoti blogoms emocijoms, stresui. Kadangi viso cholesterolio į organizmą patenka su maistu, labai svarbu yra tai, kaip žmogus maitinasi.
Rekomenduočiau nuvykti pas savo šeimos gydytoją, kuris atliks išsamius tyrimus dėl jūsų negalavimų.

Profesionali „Camelia“ vaistininkė Irena G. 

Dirbu fizinį stovimą darbą, kojas labai skauda, pradėjau vartoti Magnesium ir gėriau mėnesį. Skausmas dingo. Labai prakaituoju, jau dvi dienos kaip nevartoju Magnesium, vėl jaučiu skausmą kojose, neįmanoma užmigti, traukia labai. Ar dar turiu pagerti magnio?

Būtų aiškiau, jeigu būtumėte tiksliai nurodžiusi, kokį konkrečiai magnio preparatą gėrėte ir kokiomis dozėmis bei kiek kartų per dieną jį gėrėte. Tačiau, kaip minėjote, vėl pasikartojantys mėšlungio simptomai, ir tai, kad dirbate fizinį darbą bei prakaituojate dažnai - rodo, kad jūsų organizme vis dar trūksta magnio.

Magnio preparatai gali būti vartojami po 1-2 tab. 2-3 kartus per dieną. Taip pat jis gali būti miltelių pavidalu, kurie gali būti vartojami po 1 pakelį per dieną. Jeigu viduriai linkę užkietėti, magnio preparatus rekomenduojama gerti ryte nevalgius, jeigu linkę suskystėti, tokiu atveju - valgant ar po valgio. Vartojimo trukmė nuo 6 savaičių iki 3 mėnesių be pertraukos. Labai svarbu laikytis vartojimo režimo, kad organizmas gautų reikiamą kiekį magnio, nes jis nėra kaupiamas. Svarbi ir subalansuota mityba. Magnio šaltinis - kviečių sėlenos arba pilno grūdo duonos gaminiai.

Profesionali „Camelia“ vaistininkė Živilė B. 

Susirgusi šlapimo pūslės uždegimu gėriau Uvamin tabletes 4 kartus per parą. Pastebėjau, kad išslinko labai daug plaukų. Ar tai galėjo lemti šie vaistai?

Kad būtų galima tiksliai nustatyti vartotų vaistų įtaką plaukų slinkimui, reikėtų atsakyti į tokius klausimus: kiek dienų buvo gerti šie vaistai, kiek kapsulių per dieną, ar jie gerto po valgio ar nevalgius. Visi šie atsakymai gali lemti ir plaukų slinkimo priežastį.

Uvamin retard turi būti vartojamas valgio metu ar iškart po jo. Gydymo trukmė sudaro 7-10 dienų pagal gydančio gydytojo nurodymus. Plaukų slinkimą lemti galėjo šie faktoriai:

Jeigu sergate mažakraujyste, cukralige (padidėjęs gliukozės kiekis), esant elektrolitų pusiausvyros sutrikimams, esant susirgimams, kuriuos lydi judesių sutrikimai, vitamino B arba folio rūgšties trūkumui;
jeigu yra kepenų ligos (pvz., hepatitas, gelta, kepenų nekrozė); šiuos vaistus vartoti reikia labai atsargiai sergant šiomis ligomis. Retai, tačiau tikrai gali pasireikšti laikinas plaukų iškritimas.

 

 Profesionali „Camelia“ vaistininkė Jurgita J. 

Ką galėtumėte patarti vartoti nuo rūkymo? Pastoviai nerūkau, gal apie dvi savaites, noriu atprasti. Gal galite parašyti, ar pas Jus vaistinėje galima įsigyti kokių nors priemonių, kokie jų pavadinimai?

Pirmiausia, sveikinu, kad norite mesti rūkyti, nes tai tikrai labai kenkia sveikatai.
Būna fizinė ir psichologinė priklausomybė nuo rūkymo. Vaistinėje mes turime priemonių, kurios skirtos kuomet jau yra priklausomybė nikotinui. Tai būtų pleistrai, kramtoma guma, naujiena – purškalas, tai būtų Nicorette ar Niqvitin priemonės. Iš klausimo ne itin aišku, ar jūs tik pradėjote rūkyti, ar jau rūkote seniau ir tik retkarčiais, ir kiek cigarečių per dieną ar per savaitę surūkote, kur daugiau rūkote: namie, darbe, per vakarėlius. Reikėtų pamąstyti, kodėl pradėjote – ar stresas, ar draugų įtaka, ar tiesiog laiko praleidimas, nes jei rūkote tik dvi savaites, tai neturėtų dar būti fizinė priklausomybė. Reikėtų pastebėti, kas atsitiko ir kas pasikeitė gyvenime, gal reikia kokių nors priemonių nervų sistemai pastiprinti, susitvarkyti maisto, miego, fizinio aktyvumo režimą. Jei jau atsikėlus norisi cigaretės ir surūkote nedaug cigarečių, tuomet siūlau kramtomąją gumą arba purškalą. Ir, žinoma, labai svarbu nusiteikimas ir artimujų bei draugų palaikymas.

 

Profesionali „Camelia“ vaistininkė Martina A. 

Norėjau pasiteirauti, ar Lietuvoje šiai dienai yra kokių vyrams skirtų kontraceptinių tablecių, kurios apsaugotų moterį nuo nėštumo po lytinio akto?

Deja, šiai dienai tokių tablečių, skirtų vyrams, nėra. Yra skirtų tik moterims po nesaugaus lytinio akto Escapele arba Postinor. Jos apsaugo nuo nepageidaujamo nėštumo, bet ne nuo ligų ir vartojamos tikrai tik skubiais atvejais. 

Vaistininkė Martina A. 

Ar tikrai vaistus nuo peršalimo parduoda asmenims tik nuo 18 metų? Koks teisės aktas tai reglamentuoja? Mano 17 m. dukrai nepardavė jokių vaistų peršalimo simptomams palengvinti.

Reglamentuoja bendrieji teisės aktai: Lietuvos Respublikos farmacijos įstatymas, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2004 m. balandzio 29d. įsakymas Nr.V-292 (nuo 2004 m. gegužės 1d.) (Zin.,2004,Nr.70-2467), 2009 m.birzelio 10 d. įsakymas Nr.V-463 (nuo 2009m. birželio 21d.)( Zin.2009, Nr.73-2984) ir 2012 m. rugpjucio 30d. įsakymas Nr.V-806 (nuo 2012m. ruggsejo 6d.) (Zin.2012, Nr 104-5296). Pagal juos vaikams iki 18 metų draudžiama išduoti (parduoti) vaistų, kuriais piktnaudžiaujant gali išsivystyti priklausomybė ar toksikomanija. Vaistai persalimo simptomams palengvinti gali sąveikauti su kitais vartojamais medikamentais. Farmacijos specialistas turi teisę neparduoti, taciau jis turi nukreipti į gydytoją dėl gydymo.

Vaistininkė Irena G. 

Kaip sutramdyti apetitą? Nes KMI jau 38,8.

Apetitą sutramdyti gali padėti preparatas „Sankom“ - tai yra sukramtomi, augalinių skaidulų kubeliai, juos galima dažnai naudoti dienos metu (sukramtyti po kubelį 5-6 kartus, kilus norui užkandžiauti, užsigerti puse stiklinės vandens). Kubeliai užpildo skrandį ir suteikia sotumo jausmą, padeda geriau maistui judėti žarnyne, nekietėja viduriai. Rekomenduotina pasitikrinti sveikatą, išsitirti cukraus ir cholesterolio kiekį kraujyje, skydliaukės veiklą, hormonų pasikeitimus kraujyje.

Vaistininkė Daiva

Ar vaistas Uvamin gali slopinti kontraceptiko Etindros veikimą?

Antibakteriniai vaistai bei antibiotikai gali turėti įtakos kontraceptinių vaistų veikimui, todėl, jei reikia juos vartoti kartu, rekomenduojama papildomai apsaugai naudoti barjerines kontraceptines priemones, pvz., prezervatyvus, dar ir savaitę po to, kai baigiami naudoti antibakteriniai vaistai ar antibiotikai.

Vaistininkė Loreta V.

Ar tinka "Exoderil" kremas, jei ant kojos, blauzdos srityje, yra paraudimas ir niežti. Paraudimo plotas yra gana didelis.

Esant didedesniam, netikėtai atsiradusiam odos pakitimui, šiuo atveju, paraudimui, kuris atsirado pirmą kartą rekomenduoju, visų pirma, kreiptis į gydytoją dermatologą. Norėčiau priminti, kad vizitui galima užsiregistruoti tiesiogiai, nereikia užsirašyti pas šeimos gydytoją.

"Exoderil" kremas yra tinkamas tuo atveju, jeigu uždegimo sukelėjas grybelis. Jeigu jums anksčiau yra buvęs panašaus pobūdžio odos uždegimas ir naudojant kremą jis padėjo, didelė tikimybė, kad padės ir šį kartą. Jeigu toks odos uždegimas yra pirmas, dermatologas vizualiai įvertins odos pažeidimą, jeigu prireiks, paims odos mėginį ir tiksliai nustatys uždegimo priežastį bei paskirs vaistų. Jei vis dėlto nutarsite gydytis pati, patarčiau tepti kremą su arbatmedžio aliejumi ir nepamiršti švelnios prausimosi priemonės be šarmų.

Vaistininkė Žydrūnė M. 

Ar Maria Treben lašeliai geriami su vandeniu nekenkia nėščios moters organizmui?

Nors preparatas yra augalinės kilmės ir be spirito, vis dėlto siūlyčiau pasitarti su gydytoju dėl šio preparato vartojimo nėštumo metu.

Vaistininkė Živilė B.