Apie vyrų sveikatą

Sveikatos klubas Atmintinės Apie vyrų sveikatą

Vyras skiriasi nuo moters (kitos lyties žmogaus) didesniu ūgiu, specifiniu kūno sudėjimu, lytinių organų sandara, medžiagų apykaita, kraujo sudėtimi, hormonų balansu.

18-40 metų vyrai

Šiuo gyvenimo periodu vyrams būdingas didelis fizinis aktyvumas. Dirbamas fiziškai sunkus darbas arba intensyviai sportuojama. Todėl dažnai pastebimas vitaminų bei mikroelementų trūkumas. Verta pabrėžti atsistatymo svarbą po intensyvaus sportavimo ar didelio fizinio darbo. Rekomenduotini mikroelementų bei vitaminų kompensaciniai gėrimai ar kompleksiniai preparatai kasdieniam naudojimui.

• Vitaminas C (askorbo rūgštis) – tai vandenyje tirpstantis vitaminas, reikalingas kai kurioms organizmo funkcijoms. Vitaminas C padeda išvengti kai kurių širdies ir kraujagyslių ligų, yra svarbus medžiagų apykaitai, stiprina organizmo atsparumą infekcijoms, skatina žaizdų gijimą, padeda organizmui įsisavinti geležį. Pakankamas vitamino C kiekis yra vaisingumo faktorius jauniems vyrams, nes turi įtakos spermos kokybei ir spermatozoidų judrumui.
• Vitaminas D reguliuoja mineralinių medžiagų (kalcio, fosforo, magnio) apykaitą, reguliuodamas kalcio ir fosforo įsiurbimą žarnyne, padeda šioms medžiagoms išsilaikyti kauluose ir dantyse. Suaugusiesiems susilpnėja raumenys, silpnėja imunitetas. Ilgai trūkstant šio vitamino, suminkštėja kaulai, susergama osteomaliacija.
• Vitaminas E – svarbus antioksidantas, saugo organizmą nuo laisvųjų radikalų žalingo poveikio, slopina daugelio kenksmingų medžiagų, sukeliančių riziką susirgti vėžiu, poveikį. Trūkumas pasireiškia nervų sistemos, virškinimo sutrikimais, alergija. Gresia lytinių ląstelių vystymosi, sėklidžių veiklos sutrikimas (gali sulėtėti spermatozoidų judrumas), lytinio potraukio ir net raumenų masės mažėjimas, gali sumažėti vyrų lytinis potraukis.
• Amino rūgštys yra baltymų sudedamoji dalis. Amino rūgščių naudojimas pagerina ne tik raumenų augimą. Jos skatina geresnį smegenų darbą, padeda greičiau gyti žaizdoms, gerina plaukų bei nagų būklę.

40-60 metų amžiaus vyrai

Vidutinio ir pagyvenusio amžiaus vyrai dažniausiai patiria taip vadinamą „vidurinio amžiaus krizę“ arba antrą jaunystę. Visgi šiuolaikiniame pasaulyje vyrai dažniau susiduria ne tik su sveikatos, bet ir su savo išvaizdos pokyčiais.

Nuplikimas. Nors nuplikimas didžiąja dalimi atvejų nėra traktuojamas kaip liga, tačiau ši būsena sukelia nemažai nepatogumų vyrams. Skirtingi šaltiniai byloja, kad plikimas aktualus 17-40 metų vyrams, o net apie pusę penkiasdešimtmečių daugiau ar mažiau yra nuplikę.
Plauko augimas turi dvi stadijas: augimo ir ramybės. Plinkant sutrumpėja augimo stadija ir paiilgėja ramybės fazė. Esant trumpesniam augimui plaukai plonėja ir tampa netokie tvirti, sumažėja plauko folikulas.
Vidutiniame amžiuje neretai vyrai prastai maitinasi, rūko, apsileidžia fiziškai. Toks gyvenimo būdas palieka pėdsaką. Net turintiems nedidelį antsvorį didėja tikimybė susirgti 2 tipo cukriniu diabetu. Padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje didina aterosklerozės, širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimo tikimybę. Padidėjęs arterinis kraujo spaudimas didina miokardo infarkto, smegenų insulto riziką. Turintiems viršsvorį rizika dvigubėja.


Prostata. Prostata – kaštono dydžio, vynuogių kekės pavidalo, raumenų ir liaukų organas, esantis po šlapimo pūsle. Prostata išskyria sekretą, kuris su spermatozoidais sudaro spermą. Prostata daro įtaką vyrų lytinei ir endokrininei veiklai. Per prostatą praeina dalis šlaplės, todėl bet kokie jos susirgimai sukelia šlapinimosi sutrikimus, o esant sveikai – pro ją praeinantis šlaplės kanalas yra platus. Prasidėjus gerybinei prostatos hiperplazijai (išvešėjimui) jis susiaurėja, todėl sutrinka šlapinimasis.
Gerybinė prostatos hiperplazija arba prostatos adenoma yra dažniausia vyresnio, pagyvenusio ir senyvo amžiaus vyrų šlapinimosi sutrikimų priežastis.
Vyrai jau turėtų susirūpinti, jei juos vargina nepasišlapinimo jausmas, tenka dažniau keltis naktį, atsiranda deginimas šlaplėje, tarpvietėje, kankina nuolatinis noras šlapintis. Svarbiausia, negalima ignoruoti tokių simptomų ir kuo greičiau kreiptis į gydytoją, nes šiuos simptomus gali sukelti ne tik gerybinė prostatos hiperplazija.
Prostatos vėžį galima nustatyti labai ankstyvoje stadijoje atlikus prostatos specifinio antigeno (PSA) testą. Prostatos specifinis antigenas – priešinės liaukos gaminamas baltymas, kurį organizmas išskiria savaime, nedideli jo kiekiai yra kiekvieno sveiko vyro kraujyje. Sergant prostatos vėžiu, šio baltymo kraujyje padaugėja, o tai padeda aptikti prostatos vėžį ankstyvoje jo vystymosi stadijoje, kai jį lengviausia išgydyti.

Čia puikiai tinka bet kuris prostatos hiperplazijai skirtas produktas.


Testosteronas. Testosteronas vyrams yra gyvybiškai svarbus hormonas. Jis lemia vyrų raumenų masę, plaukuotumą, libido, erekciją bei spermos gamybą. Paauglystėje, storėjant balso stygoms, balsas žemėja, o tai taip pat yra testosterono pasekmė. Jis lemia net ir raudonųjų kraujo kūnelių gamybą. Vyriška agresija taip pat susijusi su šiuo hormonu.

Vyrų klimaksas

Medicina į šį klausimą pateikia vienareikšmį teigiamą atsakymą. Juk klimaksas, tiksliau klimakterinis periodas, kurio metu pereinant nuo lytinės brandos į lytinių funkcijų užgesimą persitvarko organizmo fiziologija, – tai normalus kiekvieno žmogaus – ir vyro, ir moters – gyvenimo etapas. Skirtumas tik tas, kad šis pasikeitimas vyrams būna švelnesnis ir prasideda šiek tiek vėliau nei moterims – 50-60 gyvenimo metais, nors pasitaiko ir anksčiau – iki 45 metų amžiaus.
Paprastai vyrams klimaksas praeina labai sklandžiai. Gęstant lytinių liaukų funkcijoms įsijungia kompensaciniai mechanizmai ir organizmui lengviau prisitaikyti prie vykstančių permainų. Todėl hormonų balanso pokyčiai neveikia daugumos vyrų nei savijautos, nei darbingumo. Tačiau taip, kaip bebūtų gaila, būna ne visada.

Įdomūs faktai apie vyrų sveikatą:
• Pas gydytoją bent kartą per tris mėnesius lankosi arba sveikatos tyrimus daro 30 proc. moterų ir 17 proc. vyrų. Kartą per pusmetį tai daro 23 proc. moterų ir 17 proc. vyrų, kartą per metus – 28 proc. vyrų ir moterų, rečiau – 19 proc. moterų ir 40 proc. vyrų.
• Prostatos vėžys – dažniausia vyrų onkologinė liga ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje. Šią diagnozę mūsų šalyje kasmet išgirsta maždaug 3,5 tūkst. vyrų.
• Normaliam vyrų aktyvumui būtini baltymai (1-2 g baltymų kiekvienam kūno masės kilogramui, esant normaliam svoriui. Antsvorio skaičiuoti nereikia). Norint gauti 20 g baltymų reikia suvalgyti 100 g mėsos, 130 g žuvies arba 90 g lęšių.
• Vyrų oda yra du kartus storesnė ir elastingesnė nei moterų. Vyrų odoje taip pat yra daugiau riebalinių liaukų, kurios labiau atitolina senėjimo procesą.
• Vyrų regėjimas yra sufokusuotas, o moterų atvirkščiai – išsisklaidęs, todėl vyrai geriau mato toli esančius objektus, tačiau jie nesugeba aprėpti daug erdvės. Moterys, savo ruožtu, apdovanotos gerai išsivysčiusiu periferiniu regėjimu, todėl moka matyti „visą paveikslą“.