Apie peršalimą ir atsakingą antibiotikų vartojimą

Sveikatos klubas Atmintinės Apie peršalimą ir atsakingą antibiotikų vartojimą

Atšalus orams į vaistines užsuka vis daugiau peršalimo ligomis sergančių pacientų. Pagrindinis klausimas, užduodamas vaistininkui, kaip greičiau pasveikti arba kaip nuo peršalimo apsisaugoti. Profesionalus „Camelia“ vaistininkas pirmiausia patars rengtis šiltai, dėvėti kepurę ir pirštines, jei temperatūra krenta žemiau 5 laipsnių šilumos.

Būdai apsisaugoti nuo peršalimo

Pastebėjote, kad jūsų kolega ar kaimynas pradėjo čiaudėti, sloguoti, o gal su tokiu bendrakeleiviu važiavote autobusu? Tuomet svarbu grįžus gerai nusiplauti rankas, nosį praplauti izotoniniu jūros vandeniu (pvz., Tonimer), kad iš gleivinių pašalintumėte oro lašeliniu būdu plintančius virusus. Patartina neplautomis rankomis neliesti akių, burnos ar nosies, nes tai lengviausias būdas peršalimo virusams (pvz., Rhino, Adena, Korona ir pan.) patekti į jūsų organizmą.

Vienas iš būdų, galinčių padėtiapsisaugoti nuo virusų patekimo – stiprinti kraujagyslių sieneles, nes tada mažėja kraujagyslių pralaidumas ir, svarbiausia, viruso patekimas į kraujotaką. Vitaminas C gali padėti palaikyti normalų kolageno, kuris reikalingas normaliai kraujagyslių funkcijai, susidarymą, tačiau tik tuo atveju, jei per parą organizmas gauna pakankamą vitamino C kiekį. Jei peršalimo simptomai jaučiami tik pirma-antra diena ir pradeda perštėti gerklė, galite vartoti čiulpiamąsias pastiles (pvz., turinčių čiobrelių ekstrakto, propolio). Jos ne tik palengvins gerklės perštėjimą, bet gali turėti antimikrobinį bei antivirusinį veikimą.  

Peršalimą gydykime teisingai

Labai svarbu, kad atskirtume ir žinotume, jog 80% peršalimo susirgimų yra virusiniai ir tik 20% bakteriniai, todėl peršalus – antibiotikas tikrai nėra pirmo pasirinkimo vaistas.

Manoma, kad virusinio peršalimo eigą gali padėti sutrumpinti ežiuolės preparatų vartojimas. Rekomenduojama ežiuolės preparatus vartoti mažiausiai 1 mėnesį ir ne ilgiau kaip 2 mėnesius. Toks ežiuolės preparatų vartojimo kursas gali padėti sustiprinti imunitetą.

Jei jums pakilo aušta temperatūra (daugiau kaip 38°C) ir laikosi ilgiau kaip 3 dienas, tai gali būti bakterinės infekcijos simptomas, tokiu atveju, rekomenduojama kreiptis į savo gydytoją. Ir jeigu jums išrašė antibiotikų, dažniausiai jau antrą parą pasijusite geriau, bet svarbu atminti, kad antibiotikus reikia gerti pilną paskirtą kursą, t.y 5-7 d. (lėtinių ligų atveju – 14 d.). Kitaip rizikuojate savo organizme palikti gyvų, antibiotikų jau „paragavusių“ bakterijų, kurios, sunaudojus nepakankamą antibiotikų kursą, gali vėl jus susargdinti, nes jos jau bus atsparios jūsų gertam antibiotikui. Dėl to gydytojas dažnai skiria vienus antibiotikus, o nesulaukęs laukiamo efekto paskiria stipresnį.

Jei sugersime pilną kursą – gyvų bakterijų nebeliks ir niekas mums nekels grėsmės, o jei gersime per trumpai – galime savyje užsiauginti tokių atsparių bakterijų, kurių nebeveiks net ir patys naujausi ir stipriausi antibiotikai, o didžiausia problema bus tada, kai šia atsparia bakterija pasidalinsite su visa savo šeima – ypač jautriais vaikais arba nusilpusį imunitetą turinčiais senoliais.

Tad prieš pradėdami gerti antibiotikus pasitarkime su gydytoju. Specialistui nusprendus ir paskyrus jums vaistą, sunaudokime visą kursą – taip apsaugosime save, savo artimuosius ir padarysime gerą darbą visai žmonijai, nes sumažinsime riziką užauginti atsparias bakterijas.

Vos tik pradėjus vartoti antibiotiką, jūsų organizme pradedamos naikinti ne tik blogosios, bet ir gerosios bakterijos, kurios atsakingos už imunitetą ir kokybišką virškinimą (trūkstant gerųjų bakterijų gali jaustis pilvo pilnumo, pūtimo jausmas, sutrikti tuštinimosi veikla). Rekomenduojama jau nuo pirmos antibiotikų vartojimo dienos pradėti naudoti ir probiotikus (pvz., Bifidin). Mažiausias probiotikų vartojimo kursas –2 savaitės.