Gripo ir peršalimo ligų sūkuryje: svarbiausia, atpažinti ligas

Sveikatos klubas Naudingi straipsniai Gripo ir peršalimo ligų sūkuryje: svarbiausia, atpažinti ligas

Už lango XXI amžius, tačiau vis dar daug žmonių galvoja, kad peršalimo ligas sukelia pats peršalimas, o dar didesnė dalis neskiria peršalimo simptomų nuo gripo. Mažų kainų vaistinės „Camelia“ specialistai pataria, kaip atskirti šiuos susirgimus, tačiau tuo pačiu perspėja, kad kiekvienais metais pasireiškia vis naujos arba sugrįžtančios gripo atmainos.

Kas tas peršalimas?

Dar praėjusiame amžiuje Jungtinėje Karalystėje mokslininkai atliko eksperimentą ir įrodė, kad vien buvimas skersvėjyje ir šaltyje šlapiais plaukais, drabužiais ar avalyne neturi įtakos peršalimo ligoms atsirasti. Tyrime dalyvavo dvi grupės žmonių. Vieni drėgnais drabužiais ir plaukais kurį laiką buvo šiltoje patalpoje, o kiti – skersvėjyje. Po eksperimento susirgo pusė vienos ir tokia pat dalis kitos grupės dalyvių. Svarbiausia išvada yra tokia – peršalimą sukelia virusai, o skersvėjis ir šaltis gali tapti tik papildomais faktoriais, kurie susilpnina organizmo apsaugą. Imunitetui nusilpus organizmas tampa mažiau atsparus virusų atakoms.

Taip pat verta žinoti, kad šaltis stabdo net ir sunkiausios epidemijos plitimą bei saugo nuo užsikrėtimo. Minusinė temperatūra neleidžia daugintis, plisti virusams ir bakterijoms mūsų aplinkoje, o pačios palankiausios sąlygos jiems – vėsus ruduo arba šiltesnė žiema ir sausas tuo metu šildomų patalpų oras, džiovinantis viršutinių kvėpavimo takų gleivines bei leidžiantis ten puikiai įsitvirtinti ligų sukėlėjams.

Lauke esant apie 5 šilumai ligų sukelėjai lengvai dauginasi ir išlieka gyvybingi. Esant tokiai temperatūrai ir lietingam orui mes rizikuojame sušlapti kojas, sušalti ir taip susilpninti apsaugines organizmo galias. Todėl svarbu atsižvelgti į oro sąlygas ir atitinkamai rengtis bei saugoti savo sveikatą.

Kuo peršalimas skiriasi nuo gripo?

„Camelia“ vaistininkai pastebi, kad prasidėjus permainingiems žiemos orams vaistinėse padaugėja žmonių, kurie skundžiasi gerklės skausmais, sloga, silpnumu, dažnas žmogus ateina jau kosintis ar karščiuojantis. Kadangi šie simptomai būdingi tiek ūminėms kvėpavimo takų ligoms, tiek gripui, dauguma žmonių nežino, kokia liga iš tikrųjų susirgo.

Specialistų teigimu, daugiau nei pusė gyventojų neskiria paprasto peršalimo nuo gripo. Didžiajai daliai iš pirmo žvilgsnio atrodo, jog paprastam peršalimui ir gripui būdingi vienodi klinikiniai simptomai. Tačiau tai yra skirtingos ligos. Jei žmonės gydosi patys norėdami greitai pasijusti geriau, nežinodami, nei kokia yra gydymo trukmė, nei kokia ligos kilmė, dažnai po keleto dienų jaučiasi dar prasčiau.

Būtina akcentuoti, kad gripas – daug rimtesnė liga nei vien nosies ar gerklės gleivinės uždegimas. Netinkamai gydoma ji gali sukelti rimtų komplikacijų, todėl ypač svarbu, pasijutus prastai pasikonsultuoti su specialistu, o jei būklė negerėja kreiptis į savo gydytoją.  

Kokie pagrindiniai gripo ir peršalimo bruožai? Gripo simptomai pasireiškia greitai ir yra stipriai išreikšti. Staiga pakyla aukšta temperatūra (aukštesnė nei 38ºC), atsiranda šaltkrėtis, sąnarių-raumenų, akių obuolių ir galvos skausmai, vargina stiprus viso kūno silpnumas. Daug rečiau gripo metu būna sloga, čiaudulys ar drėgnas kosulys. Pirmąsias tris gripo dienas laikosi aukšta temperatūra, vėliau ji nukrenta iki 37,5ºC ir greitai dingsta simptomai. Jeigu neprisideda komplikacijos, ligos siptomai išnyksta penktą-septintą dieną.

Tuo tarpu peršalimo simptomai atsiranda palaipsniui. Pirmiausia liga pasireiškia gerklės perštėjimu, čiauduliu, sloga, kosuliu, bendru silpnumu. Gali pakilti temperatūra, tačiau ji nebūna aukštesnė nei 38ºC. Ligos pradžioje sloga yra gausi, nuolat teka vandeningas sekretas. Tačiau paprastai peršalimas – nesunki liga, praeinanti per keletą dienų ir nesukelianti rimtų sveikatos sutrikimų.

Specialistų teigimu, tiek sergant gripu, tiek peršalus privalomas poilsio režimas, taip pat – gausus skysčių vartojimas. Ypač tinka įvairios arbatos (aviečių, čiobrelių ir pan.), tik reikėtų jas gerti ne karštas, o šiltas. Peršalimo atveju specifinio antivirusinio gydymo vaistais nereikia, tačiau sergant gripu jis būtinas. Gripo komplikacijos, pavyzdžiui, virusinis plaučių uždegimas, otitai, širdies raumens uždegimas, encefalitas, gali baigtis mirtimi, tad antivirusinį gydymą reikia pradėti nedelsiant, vos tik atsiradus simptomams.

Daugelis namuose naudojamų gydymo priemonių abiejų ligų atveju yra tokios pačios, tačiau medikamentinis šių ligų gydymas iš esmės skiriasi, todėl pagal jūsų būklę jį tiksliausiai paskiria gydytojas. Gripo atveju svarbiausi vaistai yra priešvirusiniai, reikalui esant skirtini vaistai nuo temperatūros,  galvos skausmo ar kitų varginančių simptomų. Tiek peršalimo, tiek ir gripo atveju patartina stiprinti imunitetą, taip pat naudinga apsauga, kuri padeda išvengti dažniausiai pasitaikančių komplikacijų.

Gripo atmainos ir profilaktikos svarba

Gripo virusas laikui bėgant mutuoja, atsiranda įvairios atmainos ir jeigu į užkrėstojo organizmą patenka kelios skirtingos gripo viruso atmainos ir jos susiduria vienoje ląstelėje, yra tikimybė, kad taip susikurs naujas gripo virusas. Toks maišymasis gali sukurti pavojingų viruso atmainų. Kiaulės gripo pandemiją 2009 m. sukėlusiame viruse (H1N1) buvo aptikta 4 skirtingų gripo virusų genetinė informacija: vieno – žmonių, vieno – paukščių ir dviejų – kiaulių gripo.

Praėjusiais metais Lietuvoje siautė itin pavojinga gripo atmaina, kuri sukeldavo daug dažnesnes komplikacijas, ypač plaučių uždegimą. Specialistų teigimu, komplikacijų tikimybė priklauso nuo įvairių veiksnių: kokių chroniškų ligų turi susirgęs žmogus, kiek jo organizmas nusilpęs dėl kitų priežasčių. Didesnis komplikacijų pavojus kyla vyresnio amžiaus žmonėms, vaikams, nėščioms moterims. Taip pat jas lemti gali širdies ir kraujagyslių, inkstų ligos ar netgi antsvoris.

„Camelia“ specialistai pastebi, kad vis daugiau gyventojų pradeda rūpintis prevencinėmis priemonėmis dar neprasidėjus šių ligų sezonui. Vis daugiau žmonių užsuka į vaistines ir būdami sveiki, tiesiog susirūpinę savo ir savo artimųjų sveikata. Daugelį domina tokios peršalimo ir gripo profilaktikai skirtos priemonės kaip vitaminas C ar ežiuolės ekstraktas. Aktyviau nei anksčiau perkami ir arbatžolių mišiniai, augaliniai sirupai. Vaistininkų teigimu, rūpinimasis sveikata ir profilaktika padės ne tik apsaugoti savo organizmą, bet ir sutaupyti pinigų, kuriuos reikėtų skirti susirgus.