Įsibėgėja atostogų sezonas: ko nepamiršti šeimos vaistinėlėje

Sveikatos klubas Naudingi straipsniai Įsibėgėja atostogų sezonas: ko nepamiršti šeimos vaistinėlėje

Šiltuoju metų laikotarpiu vis daugiau laiko praleidžiame ne namie. Vis dėlto reikėtų nepamiršti ne tik vasaros linksmybių, bet ir tykančių pavojų.

Ruošiantis išvykai, būtina pagalvoti apie vaistus ar apsauginius preparatus, kuriuos turėtumėte pasiimti su savimi į kelionę. Būtent jie gali netikėtoje situacijoje išgelbėti jūsų atostogas.

Sezono akcentas – saulė

Mažų kainų tinklo „Camelia“ vaistininkai sutaria, kad vienas pagrindinių vasaros sezono akcentų – saulė, kuri gyventojus lydi tiek lankant istorines vietas, tiek kopiant į kalnus.

Svarbu pagalvoti ir tinkamai pasirinkti, kiek laiko praleisite ryškios saulės spinduliuose ir kaip nuo jų apsisaugosite.

Kaip visuomet akcentuoja vaistininkai ir gydytojai, geriausias paros laikas degintis – rytas arba ankstyva popietė. Vidurdienio saulė stipriausia: ji gali ne tik dovanoti įdegį, bet ir sukelti perkaitimą, nudegimų.

Mažų kainų tinklo „Camelia“ vaistininkė Ieva Sauserytė rekomenduoja deginantis visada naudoti apsaugines priemones: kremus, purškalus. Nepamiršti padengti kūną apsauginiu losjonu ir taip apsaugoti odą nuo nudegimų.

Vaistinių darbuotojai pastebi, kad žmonės neretai pamiršta, kad pamaitinti nuo saulės išsausintą odą reikia ir grįžus namo. 

Raumenų ir sąnarių skausmai

Šiltuoju metų laiku žmonės daugiau laiko praleidžia pasirinkdami aktyvias veiklas: važinėja dviračiu, bėgioja, aktyviai keliauja, žygiuoja ar tiesiog pakankamai fizinės veiklos turi soduose bei kaime.

Vasaromis vaistininkai sulaukia daugiau besiskundžiančių sumušimais, patempimais, sąnarių ar raumenų skausmais. Vis daugiau traumų įvyksta dėl staigių ir stiprių raumenų patemptinų krentant ar užsiimant per daug aktyvia fizine veikla. Tokiais atvejais sužalotos vietos neretai patinsta, sunku priminti skaudančią koją ar sulenkti patinusią ranką.

Vykstant iš namų ir planuojant aktyvų laisvalaikį gamtoje, pirmajai pagalbai kovojant su skausmu I. Sauserytė rekomenduoja pasirūpinti priemonėmis, skirtomis skausmui malšinti ar dezinfekcijai. Tam puikai tiktų purškiami ir šaldantys preparatai.

Alergijos ir vabzdžių įkandimai

Dar vienas itin svarbus sezoninis sveikatos sutrikimas – alergijos, kurios atsiranda dėl padidėjusio žiedadulkių kiekio. Tai gali būti medžių, žolių, grūdinių kultūrų žiedadulkės. Šios neretai jautresniems žmonės sukelia alergines imuninės sistemos reakcijas.

Keliaujant į gamtą, vaistininkė pataria savo vaistinėlę papildyti vaistais nuo alergijos: tais, kurie palengvintų kvėpavimą, nosies užgulimą, sumažintų perštėjimą, kosulį ir bėrimus.

Kalbant apie alergijas, būtina paminėti ir vabzdžių įkandimus ar įgėlimus. Šie taip pat gali sukelti pavojingas organizmo reakcijas.

Didžiausią ir pavojingiausią alerginę reakciją sukelia bičių nuodai. Bitinėlio geluonis po įgėlimo lieka odoje, jį būtiną ištraukti, taip apsisaugant, kad į organizmą nepatektų didžiausia galima nuodų dozė.

Svarbu žinoti, kad net ir nealergiškiems žmonėms vabzdžių įgėlimai yra pavojingi.

„Susidūrus su alergijomis vaikams dažniausiai patariame rinktis specialius tepaliukus. Jei alergija būna stipresnė, tada rekomenduojame sirupus arba lašelinius preparatus. Suaugusiems siūlome įvairius tepamus preparatus arba tabletes“, – pasakoja I. Sauserytė.

Virškinimo sutrikimai

Vasarą dažniau pietaujama gamtoje, o kelionių metu žmonės yra drąsesni ir linkę ragauti naujų, dar nematytų, patiekalų. Visi šie malonumai tampa iššūkiu mūsų virškinimo sistemai.

Vykstant į gamtą neretai kartu šeimos vežasi ir namuose gaminto maisto. Nereikėtų pamiršti, kad karštomis dienomis maisto produktai genda greičiau, o valgant gamtoje ne visada pavyksta nusiplauti rankas.

Pirmieji simptomai sutrikus virškinimui ar apsinuodijus maistu: pilvo skausmas, pykinimas, viduriavimas. Deja, tokiais atvejais, kai prasideda minėti negalavimai, ne visada būname tinkamai pasiruošę.

Visuomenėje yra įsitvirtinęs tikėjimas, kad anglies tabletės yra pagrindinė gydymosi priemonė, susidūrus su pykinimu. Vis dėlto, vaistininkė primena, kad dabar yra naujesnių ir geresnių bei efektyvesnių alternatyvų anglies tabletėms.

„Tokių kelionių metu patariame turėti su savimi virškinimą gerinančių preparatų: gerųjų bakterijų, viduriavimą stabdančių vaistų, sorbentų, – tai medžiagos, kurios pagreitina ir palengvina toksinų pašalinimą iš organizmo natūraliu būdu, arba kitokių preparatų, skirtų tiek vaikams, tiek suaugusiems“, – teigia I. Sauserytė. 

Papildomas dėmesys higienai

„Camelia“ vaistininkė dalinasi patirtimi, kad vaistininkai dažnai susiduria su prašymu patarti dėl kelionių vaistinėlės.

„Padedame užvesti ant kelio, paklausiame apie ligas, kuriomis žmogus dažniausiai serga. Jeigu tai peršalimas ar sloga, patariame pasiimti pastilių, sirupo. Tėvams su vaikais visada rekomenduojame pagalvoti apie netikėtai užklupusias alergijas, vabzdžių įgėlimus, žaizdų dezinfekavimą“, – patarimais dalijasi specialistė.

Pasak vaistininkės, šiltojo sezono metu itin svarbu papildomai pasirūpinti higiena – tai gali būti universalūs antiseptiniai geliai arba purškalai, skirti rankų ir žaizdų dezinfekavimui. Tėvai visada turėtų su savimi turėti ir drėgnų servetėlių.

Taip pat nepamirškime to, kad esant karštam orui, judėti reikėtų gerokai lėčiau nei įprastai, nesiimti per sunkios fizinės veiklos. O svarbiausia – nepamiršti gerti daugiau skysčių.