Vasara ne visada džiugina: lėtinių ligų paūmėjimas ir kaip to išvengti

Sveikatos klubas Naudingi straipsniai Vasara ne visada džiugina: lėtinių ligų paūmėjimas ir kaip to išvengti

Šiltuoju metų laikotarpiu itin padaugėja nusiskundimų dėl lėtinių ligų. Žmonės dažniau kreipiasi į vaistininkus ir gydytojus ieškodami pagalbos paūmėjus širdies, kraujagyslių ar sąnarių ligoms. Mažų kainų vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Vida Banionienė pasakoja, kad šias ligas galima išmokti valdyti ir sulėtinti jų progresavimo procesą.

Lėtinės ligos

Lėtinės ligos – tai tokios ligos, kurios yra nepagydomos, o neretai lėtai progresuojančios. Dažniausiai prie lėtinių ligų priskiriamas cukrinis diabetas, kraujagyslių, širdies ligos, kvėpavimo takų ligos, reumatoidinis artritas.

Vaistininkė teigia, kad lėtinėmis ligomis dažniausiai serga vyresnio amžiaus žmonės, neretai tai būna ir skirtingų ligų kombinacija.

„Šios ligos priklauso nuo kiekvieno žmogaus genetikos, gyvenimo ritmo bei būdo. Taip pat itin didelę reikšmę turi ir mūsų gebėjimas šias ligas kontroliuoti, gilintis į organizmo siunčiamus signalus. Kalbant apie daugelį lėtinių ligų, jos yra nepagydomos, tačiau jas galima kontroliuoti. Svarbu palaikyti glaudų ryšį su gydančiu gydytoju bei vaistininkais“, – pasakoja V. Banionienė. 

Atšilus orams, sąnarių skausmai paūmėja

Pavasarį ir vasarą padaugėja nusiskundimų dėl sąnarių skausmų. Taip nutinka, nes šaltuoju metų laikotarpiu žmonės būna ramesni, atšilus orams suaktyvėja laisvalaikis, daugiau dirbama lauke, tai gali paaštrinti sąnarių skausmus. Taip pat pasikeičia mityba, ne visada valgomas pilnavertis maistas, trūksta mineralinių medžiagų. Itin svarbu pasirūpinti, kad šiltomis dienomis organizmas gautų pakankamą kiekį skysčių.

„Reumatoidinis artritas yra itin paplitusi lėtinė liga, kuria įprastai serga vyresnio amžiaus žmonės,  bet ši liga vis jaunėja. Svarbu ne tik naudoti įvairius skausmą malšinančius preparatus, bet ir gerti daug vandens, riboti druskos kiekį“, – pasakoja „Camelia“ vaistininkė.

V. Banionienė pabrėžė judėjimo svarbą, nes dažnai žmonės yra linkę vengti aktyvesnio laisvalaikio, jei jaučia skausmus. Ekspertė teigia, kad judėjimas yra itin svarbus ir naudingas, nes statiškas gyvenimo būdas gali paspartinti sąnarių ligas.  

Stiprėjantys kvėpavimo ligų požymiai

„Astma – lėtinė uždegiminė liga, kurią sukelia padidėjęs jautrumas ir bronchų uždegimas. Šiltuoju sezonu ši liga gali paūmėti. Taip atsitinka dėl padidėjusio fizinio krūvio arba ligą provokuojančių alergenų. Žiedadulkės neretai apsunkina kvėpavimą, norint užkirsti kelią ligos paūmėjimui, reikėtų reguliariai lankytis pas šeimos gydytoją, vartoti paskirtus vaistus, taip pat nepamiršti sveikos gyvensenos įpročių“, – teigia vaistininkė.

Vidurdienį šiltuoju metų laiku aktyvaus laisvalaikio lauke reikėtų vengti, nes tada žiedadulkių kiekis ore yra didžiausias. Organizmui ne ką mažiau svarbus ir grynas oras bei gyvenamųjų patalpų vėdinimas.

Astmos ir kitų ligų prevencijai rekomenduotina reguliari mankšta: kiekvienam žmogui svarbu judėti ir aktyviai leisti laisvalaikį, sergantiems astma taip pat. Svarbu nepamiršti, kad kiekvienas žmogus yra skirtingas, todėl ir fizinį krūvį reikėtų rinktis pagal savo galimybes. Sergantiems lėtine astma nerekomenduotina nardyti, jodinėti.

Širdies ir kraujagyslių ligos

Žmonės turintys širdies, kraujospūdžio ar kraujagyslių ligų vasarą kenčia daugiausiai. Karštis ir nuolatinis prakaitavimas silpnina organizmą, mažina kraujospūdį.

„Pacientai vasarą skundžiasi galvos svaigimu, mieguistumu, kraujospūdžio pakitimais. Pagrindiniai patarimai yra stengtis apsisaugoti nuo saulės, pasirūpinti galvos apdangalu, apsauga nuo saulės. Žinoma, ne ką mažiau svarbi ir mityba, dėl karščio išprakaituojame ir prarandame daug svarbių mineralų, todėl siekiant palaikyti normalų kraujospūdį galima pasirūpinti papildomais kalio ir magnio šaltiniais, kurie būtini tinkamai širdies veiklai“, – pasakojo V. Banionienė.

Turint širdies ligų itin svarbu nuolat stebėti kraujospūdžio pokyčius, tai galima padaryti ir vaistinėse. Staigiai nukritus kraujospūdžiui, galima išgerti mineralinio vandens, stiprios arbatos.

Ligos nevaikšto po vieną

Lėtinės ligos yra linkusios pintis tarpusavyje, todėl tiek gydytojas, tiek vaistininkas turi skirti papildomo dėmesio vaistų suderinimui pagal kiekvieno paciento asmeninius poreikius.

Sergant lėtinėmis ligomis, nesvarbu, tai viena liga ar jų kombinaciją, vasaros sezonu itin svarbu apsisaugoti nuo per didelės kaitros, dehidratacijos. Pagrindinė aktyvi veikla turėtų būti paskirstyta tarp ryto ir vakaro, o vidurdienį patartina būti namie.